Türkiye Faal Futbol Hakem ve Gözlemciler Derneği: İstifa etmeyeceğiz, birbirimize kenetleneceğiz

Türkiye Faal Futbol Hakem ve Gözlemciler Derneği Genel Başkan Vekili Özhan Kurt, MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçı sonrası Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca’nın saldırısına uğrayan hakem Halil Umut Meler‘i tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Kurt, “Hakemlerle ilgili istifalar olacağı söyleniyor ama biz şunu söylüyoruz, hakemlerin birlik ve beraberlik içerisinde olması gereken gün, bugündür. Biz istifa etmeyeceğiz, birbirimize kenetleneceğiz. Biz ayrıştırmayacağız, bütünleşeceğiz” diye konuştu.

Türkiye Faal Futbol Hakem ve Gözlemciler Derneği Genel Başkan Vekili Kurt, dün akşam Trendyol Süper Lig’de oynanan MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçı sonrasında Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’nın saldırısına uğrayan hakem Meler’i tedavi gördüğü Acıbadem Ankara Hastanesi’nde ziyaret etti. Kurt, ziyareti sonrası şu açıklamayı yaptı:

“Biz Halil Umut Meler hocamıza geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Doktorları ile görüştük. Durumu hakkında bilgi aldık. Kendisi tabii ki üzgün. Bizim önceliğimiz, onun buradan sağlıklı bir şekilde çıkması, evine gitmesi. Henüz yeni olmuş bir çocuğu var. Ondan sonra süreci o da biz de hep beraber değerlendiririz. Sosyal medyada birtakım spekülasyonlar dönüyor, hakemlerle ilgili istifalar olacağı söyleniyor ama biz şunu söylüyoruz: Hakemlerin birlik ve beraberlik içerisinde olması gereken gün, bugündür. Biz istifa etmeyeceğiz, birbirimize kenetleneceğiz. Biz ayrıştırmayacağız, bütünleşeceğiz. Halil Hocamız evine gidip sağlığına kavuştuktan sonra neler yapılabilir onu değerlendiririz. Şunu herkesin de anlaması lazım, hakem de bir insan. İnsan hata yapabilir ancak bir kimsenin kasti bir davranış içinde olacağını, kasti olarak takımlara müdahale edeceğini, oyunun seyrini değiştireceğini hiçbir zaman düşünmüyoruz, düşünmedik. Ancak hata yapabilir mi, olmuştur. Ancak ‘Müsabakalara etki etti, hakem yüzünden yenildik’ düşüncelerine hiçbir zaman katılmadığımızı belirtmek istiyoruz. Bizim bir an önce birlik ve beraberlik içinde Halil Hocamızı taburcu etmemiz gerekiyor.

“Herkesin spor ahlakını, maç izleme ahlakını edinmesi gerektiğini düşünüyorum”

Biz adli süreci takip ettik. Adliye ile görüştük, bakanlık ile görüştük. Bu olayın çözülmesi gerektiğini, hakemlerimizin güvenliklerinin daha fazla sağlanması gerektiğini, belki de özlük haklarında düzenleme yapılması gerektiğini görüştük. Hakem maçta kamu görevlisidir, yapılan müdahale kamu görevlisine karşı yapılmış bir müdahaledir. Ancak görüyoruz ki bu yeterli değil belki. Bundan ziyade ne gibi önlemler alınabilir bunların değerlendirilmesine ilişkin görüşmeler yaptık. Önceliğimiz, Halil Hocamızın taburcu olup eve gitmesi. Bu saldırıyı yapanların tamamı, bu saldırıya yapılması zemin hazırlayan herkesi şiddetle kınadığımı belirtmek istiyorum. Siyasetten ziyade belki de yöneticilerin, kulüp yöneticilerinin fevri davranışları veya takımın mağlubiyetlerini hakemin üzerine bir sebepmiş gibi göstermelerinin etkili olduğunu düşünüyorum. İlk önce herkesin spor ahlakının, maç izleme ahlakının edinmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Ne olmuştu? 

Trendyol Süper Lig’in 15. haftasında MKE Ankaragücü ile Çaykur Rizespor arasında oynanan karşılaşma 1-1 berabere sona erdi. Karşılaşmanın ardından Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, saha ortasına kadar gelerek hakem Halil Umut Meler’e saldırdı. Başkan Koca, Rizespor maçının ardından sahaya girerek karşılaşmanın hakemi Halil Umut Meler’e yumruk attı. Darbeyle yere düşen Meler’in etrafını güvenlik güçleri sardı. Bu hareketten sonra bir süre yere çökerek fenalık geçiren Faruk Koca’yı yöneticiler sakinleştirmeye çalıştı. Saldırının ardından Halil Umut Meler’in sol gözü morardı. Halil Umut Meler, tedavisi yapıldıktan 10 dakika sonra yoğun güvenlik önlemleri altında soyunma odasına götürüldü.

MKE Ankaragücü Kulübü, Çaykur Rizespor ile oynadıkları maçın ardından yaşanan olaylar nedeniyle spor camiasından özür diledi. Kulüpten yapılan açıklamada, “MKE Ankaragücü Kulübü olarak bu akşam yaşanan hadisenin üzüntüsü içerisindeyiz. Eryaman Stadı’nda karşılaştığımız Çaykur Rizespor karşılaşması sonrası yaşanan üzücü olaydan dolayı Türk futbol kamuoyundan ve tüm spor camiasından özür dileriz” denildi.

Olayın ardından; Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’nın da aralarında bulunduğu toplam 6 kişi adliyeye sevk edildi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Faruk Koca ile birlikte 2 kişinin daha tutuklandığını duyurdu.

Tunç’un açıklaması şu şekilde:

11/12/2023 tarihinde Ankaragücü-Çaykur Rizespor Trendyol Süper Lig müsabakası sonrası sahaya inerek maçın hakemine yönelik şiddet eylemine karışan tüm şüpheliler ile maç sonrası sahaya inen taraftarlar hakkında 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık ve Türk Ceza Kanunu’nca “kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle yaralama ve tehdit suçlarından” Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturma kapsamında, Şüpheliler F. K., Ş. Y. Ş. ve K. Ç. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığımızca alınan ifadelerini müteakip sevkedildiği Ankara Batı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince “kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kırık oluşacak şekilde yaralamak” suçundan tutuklanmıştır.
Görüntü analizlerinden maç bitiminde sahaya indikleri tespit edilen şüpheliler R. K., Ö.O.Ü, V.D. hakkında da 6222 S.Y. uyarınca adli kontrol kararı talep edilmiştir.
Soruşturmaya titizlikle devam edilmektedir.

Türkiye Futbol Federasyonu, olayın ardından ligleri süresiz tatil ilan ettiğini açıkladı. 

TIKLAYIN- Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’dan hakem Halil Umut Meler’e sahada yumruk ve tekmeli saldırı!

TIKLAYIN – Halil Umut Meler’i tekmeleyenler stada VIP taraftar olarak girmiş!

TIKLAYIN – Halil Umut Meler’i yumruklayan eski AKP’li vekil Faruk Koca, inşaatında ölen küçük çocuk için ceza olarak 12 bin 100 TL ödemiş!

TIKLAYIN – Halil Umut Meler’e saldıran Ankaragücü Başkanı Faruk Koca tutuklandı

TIKLAYIN – Hakem Halil Umut Meler’e sahada yumruk atan Ankragücü Başkanı Faruk Koca “Beynim attı, gözüm karardı” demiş

TIKLAYIN – Faruk Koca AKP’den ihraç edildi!

TIKLAYIN – Murat Yetkin’den Faruk Koca portresi: Erdoğan’ın ev sahipliğinden hakem dövmekten tutuklanmaya

TIKLAYIN – Faruk Koca savcılıkta “yumruk” dedi, hâkimlikte “tokat”a çevirdi: Ben tokat attım, hakem 5-10 saniye sonra kendisini yere attı!

TIKLAYIN – AKP’den “Faruk Koca” açıklaması: Disiplin suçu oluşmuştur

TIKLAYIN – Faruk Koca, Ankaragücü Başkanlığından istifa etti

TIKLAYIN – AKP’den “Faruk Koca” açıklaması: Disiplin suçu oluşmuştur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x