Son Dakika… İsrail’in ‘köstebeklerine’ İstanbul’da darbe: MİT’ten son dakika açıklama!

SON DAKİKA HABERİ: Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (MİT), İsrailli ajanlara ilişkin, “Hedeflerinde Türkiye’deki Filistinliler ve aileleri vardı” açıklamasında bulundu.

Yapılan açıklamada, “Şüphelilerin İstanbul’da insani mülahaza kapsamında yaşayan Filistinliler ve İsrail karşıtı İsrailli aktivistler hakkında bilgi topladıkları tespit edildi.” denildi.

KÖSTEBEK OPERASYONUNDA 33 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul merkezli 8 ilde düzenlenen operasyonda, Türkiye’de insani mülahazalarla ikamet eden yabancı uyruklulara yönelik İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad adına “uluslararası casusluk” faaliyeti yaptığı öne sürülen 33 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünün faaliyetleri kapsamında MİT Başkanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmanın ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca soruşturma açıldı.

Çalışmalarda, İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad’ın, Türkiye’de insani mülahazalarla ikamet eden Filistinli ve İsrail’in yaptıklarına karşı olan İsrailli aktivistlere yönelik keşif, takip, darp ve adam kaçırma gibi işler yapmayı amaçladığı bilgileri tespit edildi.

Zanlılarla sosyal medya üzerinden irtibat kuran Mossad yetkililerinin, bu kapsamda bazı kişilerin bilgilerine ulaştığı da ekiplerce ortaya çıkarıldı.

Söz konusu faaliyetlerin “uluslararası casusluk” faaliyetleri kapsamında olabileceği değerlendirilmesi üzerine 46 şüphelinin yakalanmasına yönelik harekete geçildi.

Emniyet güçleri İstanbul’da 15 ilçe ile Ankara, Kocaeli, Hatay, Mersin, İzmir, Van ve Diyarbakır’da belirlenen 57 adrese düzenlediği eş zamanlı operasyonda 33 şüpheli yakalandı.

Operasyon kapsamında adreslerde yapılan aramalarda ise 143 bin 830 avro, 23 bin 680 dolar, muhtelif miktarda farklı ülkelere ait nakit para, ruhsatsız tabanca ve çok sayıda fişek ile dijital materyale el konulmuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x