Piyasalarda Beklenen Veri: ABD Enflasyonu Şaşırtmadı, Piyasalarda İlk Tepki Ne Oldu?

ABD’de tüketici enflasyonunda piyasa beklentilerinden aksine düşüş yaşamadı ve bir önceki ayki artış hızını korudu. Dün gelen ÜFE’nin ardından açıklanan TÜFE verisi şaşırtmazken, piyasada ilk hareketler sert oldu.

Piyasalarda ABD TÜFE verisi merakla beklenirken, diğer yandan da gündemde olan İsrail-Filistin çatışması yakından izleniyor. Dün gelen üretici fiyatları beklentileri aşmıştı.

Tüketici fiyatları öncesinde açıklanan ABD’de üretici fiyatları, piyasa beklentilerinin üzerinde gelmişti. 

ABD Çalışma Bakanlığı İşgücü İstatistikleri Bürosu(BLS) verilerine göre, üretici fiyatları Eylül ayında bir önceki ay ile karşılaştırıldığında yüzde 0,5 artış gösterdi. Piyasaların beklentisi bir önceki ay yüzde 0,7 olan artış hızının yüzde 0,3’e geleceği yönündeydi.

Gıda ve enerji fiyatları dışarıda bırakılarak hesaplanan çekirdek üretici fiyatları aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 2,7 yukarı geldi. Analistler açıklandığı gibi aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 2,3 artış olacağı yönünde görüş belirtmişti.

Bir başka çekirdek olan gıda, enerji ve ticaret hariç üretici fiyatlarında aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 2,8 artış yaşandı.

Enerji fiyatları aylık bazda yüzde 3,3 artarken, gıda fiyatları artışı yüzde 0,9 oldu.

Kişisel tüketim ürünlerinde üretici fiyatları ise yüzde 0,5 artış gösterdi.

Bugün merakla beklenen ver, ABD’de tüketici fiyatlarında artış hızı değişmedi. ABD’de Eylül’de tüketici fiyatları aylık %0,4 oranında artış gösterirken, beklenti %0,3 yönündeydi. Geçen ay açıklanan TÜFE %0,6 olarak gerçekleşmişti.

ABD’de tüketici enflasyonunda piyasa beklentilerinden aksine düşüş yaşamadı ve bir önceki ayki artış hızını korudu.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, tüketici fiyatları Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 arttı. Piyasa beklentisi bir önceki ay yüzde 3,7 olan enflasyon artış hızının yüzde 3,6’ya ineceği yönündeydi.

Aylık bazda ise tüketici fiyatlarında yüzde 0,4 ile beklentilerin üzerinde bir artış yaşandı. Piyasalar artışın yüzde 0,3 seviyesinde olmasını bekliyorlardı.

Gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,1 yukarı geldi.

Analistler, çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,1 artış göstereceği yönünde görüş belirtmişlerdi. Çekirdek enflasyonda önceki artış oranı yüzde 4,3 seviyesindeydi.

Ülkede enerji fiyatları aylık yüzde 1,5 artarken, yıllık düşüş hızı yüzde 0,5’e geldi. Gıda fiyatları aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 3,7 arttı.

Eylül ayında reel ortalama haftalık kazançlar yüzde 0,2 düşüş gösterdi.

Piyasalarda ABD enflasyonuna ilk tepki, ons altında gerileme olurken, euro/dolar paritesi de sert hareket geri etti.

Euro/dolar paritesi 1,062 seviyesinden veriyle birlikte 1,058’e kadar gerilerken, 6 majör para birimine karşı ölçülen Dolar endeksi 105,4 seviyesinden 105,75 seviyesine çıktı. 

Ons altın da veri öncesinde 1.885 dolarda seyrederken, 1.880 dolara geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x