İmamoğlu’ndan yağış ve fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ve valiliğin uyarılarının ardından İstanbul’da sağanak yağış sabahın erken saatlerinde yağmaya başladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hafta sonu için yaptığı fırtına ve yağış uyarısının ardından yağışın iki gün boyunca devam etmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından şunları söyledi: “Fırtına ve kuvvetli sağanak yağış nedeniyle teyakkuzda olan İBB ekiplerimiz 5.045 personel, 2.104 araç ve iş makinesi ile yaşanan olumsuzluklara müdahale ediyor. Yağış ve fırtınanın yarın akşama kadar sürmesi bekleniyor. Tüm ekiplerimiz sahada.”

‘DIŞARI ÇIKMAYIN’

Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Cumartesi-pazar fırtına Marmara’da hasarlara neden olabilir. Özellikle cumartesi akşam ve pazar günü dışarı çıkmayın. İstanbul’da evlerin çatıları pek sağlam değil. Aracınızı açık alana park edin, balkondaki eşyalarınızı sabitleyin. Pazartesi normale soğukla dönecek. Dışarı çıkmayın” mesajını paylaştı.

Şen, sosyal medya hesabından şu bilgileri verdi:

– Bugün aksam ve yarın sabah özellikle lodos firtınası olan bölgelerde soba zehirlenmesine (karbon monoksit) karşı tedbir alalım. Yanan sobanın üzerine kömür atmayın hatta bugün kömür yakmayın. Hayat en ufak riski kaldırmayabilir

– İstanbul bugün kuvvetli yağmurlu Anadolu Yakası ögleden sonra daha çok yağış alır. Rüzgar kuzey batılı kuvvetli sıcaklık 15 C. Aksam 8 C. Yarın 10 aksam 5 C. Bu gece ve yarın rüzgar kuzeyden firtınaya döner. Sıcaklık düşmesiyle Trakya tarafinda kky görülebilir. Fırtınaya dikkat

* Pazar akşamı İstanbul’da yağış da firtına da etkisini kaybediyor. Yağış ve firtınalı bölgelerde önemli işiniz yoksa bugün yarın dışarı çıkmayın. Pazartesi batıdan başlayarak ısınma var.
* Bugün öğleden sonra Antalya’nın doğu ilçeleri aksam Mersin Hatay kıyısı Adana da şiddetli yağışa dikkat çekmek isterim.

‘TEDBİRLİ OLUN’

Son zamanlarda mega kent İstanbul’da yaşanan kuvvetli sağanak için AFAD’dan da uyarı geldi. AFAD, vatandaşın telefonuna ‘ani sel olabilir’ diyerek mesaj gönderdi. AFAD’ın yaptığı açıklama şu şekilde: “Meteorolojiye göre İstanbul’da yarın sağanak yağış ve tam fırtına bekleniyor. Sel, yıldırım, su baskını, çatı uçması, ulaşımda aksamalara karşı tedbirli olun”

Sosyal medya üzerinden yapılan uyarıda “Son gelen meteorolojik verilere göre İstanbul’a büyük bir fırtına geliyor. Köprülerde araç devrilmeleri olabilir, moto kuryeler fırtına anında trafiğe çıkmamalı. Fırtınanın hareketlerini takibe aldık, videomuzda durumu özetledik. Çevremizi bilgilendirmeyi de unutmayalım!” ifadeleri kullanıldı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x