ABS, PBT ve Kauçuk Klavye Tuşlarının Farkı Nedir?

Custom klavyelerin özellikle kozmetik açıdan en önemli noktası klavyenin tuşlarıdır. İnternet ortamında genellikle keycap olarak İngilizce kullanımı yaygın olan klavye tuşları günümüzde genellikle 3 madde ile üretilmektedir. ABS, PBT ve kauçuk. Peki bu üçünden hangisi daha iyi? Bunu bu makalede beraber öğreneceğiz.

Klavye tuşları e-spor ve insanların kozmetik algısından dolayı hızlı şekilde yeni ürünler ile gelişti. Bu gelişmeler ABS, PBT ve kauçuk klavye tuşlarının oluşumuna yol açtı. Günümüzde satılan klavyelerin neredeyse tamamı ABS tuş takımı kullanmakta. Ancak insanların custom klavye yapımına ilgi duyması bu sektörün genişlemesine sebep oldu, istenilen tasarımda, görünüşte tuş takımları son kullanıcıya erişebilecek şekilde sunuldu. Bu genişlemenin bir örneği olarak da yakın tarihte üretilen seramik tuş takımı gösterilebilir.

ABS tuşlar


ABS tuşlar

Akrilonitril bütadien stiren maddesinin kısaltması olan ABS, bir tür plastik çeşididir. Klavyelerde kullanımı ucuz olduğu için çok yaygındır.

ABS tuşları genellikle kullanım sonrası oluşan yağlı görüntü ile fark edebiliriz. Kaliteli ABS tuş takımları uzun süre dayanmasına karşın genel olarak kısa sürede aşınıp yağlı görüntü bırakmaya başlar. Bunun önüne geçmek için ABS tuş takımı alınacaksa ”Double Shot” olarak adlandırılan daha kalın, sağlam ve dayanıklı olan ABS tuş takımları tercih edilmeli.

Genellikle kalıp ile tuş üretildikten sonra boya veya lazer ile üzerine tuşun ne olduğu yazılır. Kalitesiz boya ile yapıldığında uzun kullanımda tuşların üzerindeki yazıların söküldüğünü görebiliriz. Aynı şekilde de lazer baskı kalitesiz yapılırsa uzun kullanımda tuşlar sökülecektir ve kötü bir görüntü oluşturacaktır.

ABS tuş takımının artı yönleri

 • Kaygan ve pürüzsüz yapısından dolayı tuşlar arasında hızlı geçiş yapılmasını sağlar. Özellikle oyuncular tarafından tercih edilmektedir.
 • Fiyat performans ürünüdür.
 • Pürüzsüz ve parlak yapısından dolayı kolay temizlenir.
 • Hafiftir, bu özelliği mekanik klavyelerde kullanılan switchlerin kuvvetini daha net hissetmenizi sağlar.
 • Ucuzdur ve kullanıcılar tarafından daha kolay temin edilebilir.
 • Günümüzde satılan ABS tuş takımlarının neredeyse tamamı klavyenin ışığını tuşlardan geçirebilen yapıya sahiptir. Bu nedenle düşük bütçe ile klavyenizde daha renkli bir görüntü elde edebilirsiniz.

ABS tuş takımının eksi yönleri

 • ABS tuşlar kullanım sonrası yağlı bir görüntüye sahip olur.
 • Ses açısından diğer tuşlara kıyasla inceliği ve yapısından dolayı ucuz ve boş bir ses verir.
 • Kayganlığından dolayı yazı yazımı için tercih edilmemelidir.
 • Kimyasal yapısı gereği kolay aşınır ve direnci diğer tuşlara göre düşüktür.

PBT tuşlar


PBT tuş takımı

Polibütilen Tereftalat maddesinin kısaltması olan PBT, üretimi pahalı olmasına karşın daha sağlam ve lüks bir hissiyata sahiptir.

PBT tuşlar daha pürüzsüz olmasın karşın rahatsız etmeyen bir kumlu yapıya sahiptir. Yapısı ve sağlam olmasından dolayı uzun yıllar boyunca ürünü kullandıktan sonra yağlı bir görüntü oluşmaz. Ancak tabi uzun zamanlara ve kullanım koşullarına bağlı olarak yine bu sorun minimal düzeyde yaşanabilir.

PBT tuş takımının artı yönleri

 • Ürün çeşitliliği diğer tuş takımlarına göre daha fazladır. İstediğiniz tasarım ve renklere sahip tuşları genellikle PBT tuş takımı olarak bulabilirsiniz.
 • Mat ve hafif kumlu yapısı sayesinde genellikle daha fazla beğenilen bir yapıya sahiptir.
 • Üretim ve malzeme yapısından dolayı daha dayanıklıdır. Aşınma ve uzun süreli kullanımda parlama oranı daha düşüktür. Ayrıca üzerine basılan harf veya tasarımların da kullanıma bağlı olarak aşınıp silinmesi ABS’ye göre çok daha zordur.
 • Tok bir ses ve klavyesinden daha sağlam hissiyat almak isteyen kullanıcılar için fiyatı ve bütçesinden dolayı tercih edilir.

PBT tuş takımının eksi yönleri

 • PBT tuş takımları getirdiği avantajların yanında en büyük dezavantajı fiyatı. ABS tuş takımlarına kıyasla çok daha pahalıdır.
 • PBT klavye tuşları ABS tuşlara göre hafif de olsa daha ağırdır. Bu genellikle fark edilmese de mekanik klavyelerin tuşlarının üzerine bindireceği ağırlık arttığından dolayı tuşa basmak daha kolay olacaktır ve klavyenizdeki sertlik hissinde azalma olacaktır.
 • PBT tuşlar çok yüksek oranda ışık geçirmeyen yapıya sahiptir. Bu nedenle klavyenizdeki ışıklar ABS klavyelerdeki gibi tuşları parlatmayacak, sadece yanlardan çıkacak.
 • Kumlu ve mat yapısından dolayı tuşlar arasında geçişi zorlaştırabilir. Oyun oynamak için ABS tuşlara kıyasla daha dezavantajlı konumdadır.

Kauçuk tuşlar


Kauçuk tuş takımı

Kauçuk tuşlar, klavyedeki bazı tuşların tutuşunu arttırmak için genellikle oyuncular tarafından tercih edilir. E-spor maçlarında veya farklı durumlarda seçili klavye tuşlarındaki kayganlığı neredeyse yok etmek için kullanılır. Yapısından dolayı parmağı tutar ve kaymasını engeller.

Bazı farelerde kullanılan kauçuk yüzeyler ile aynı mantıkta çalışır. Genellikle W-A-S-D tuşlarında kullanılır. Klavyenin tamamını kapsayacak şekilde kauçuk tuş takımı kullanımı genellikle tercih edilmez. Oyuncuların çok kullandığı tuşlar için üretilir ve bu şekilde kısıtlı harflere uyan takımlar satılır.

Yapısı çoğunlukla ABS plastiğin üzerine kauçuk kaplama yapılmış şekildedir.

Kauçuk tuşların avantajları

 • Daha yumuşak bir doku hissiyatı ve tuşa basma hissiyatı sağlar ve tuşların basım hissiyatı daha rahattır.
 • Kauçuk tuşlar tuşun sekmesi ile oluşacak titreşimi azaltır ve daha yumuşak bir ses sağlar.
 • Kaymayı engelleyeceğinden ve hissiyat farklılığından dolayı oyunlarda yanlış tuşa basmaların önüne geçilir.

Kauçuk tuşların dezavantajları

 • Kauçuk yapısından dolayı temizlenmesi daha zordur, kirleri tutar ve temizlenmesini zorlaştırır.
 • Parmağı tutan ve kaymayı engelleyen bir yapısı olduğu için hızlı yazı yazılması istenen işlerde kullanıma uygun değildir.
 • Çeşitlilik PBT ve ABS tuşlara göre çok daha azdır.
 • Fiyatları diğer tuşlara nazaran daha pahalıdır.
 • Uzun süreli kullanımda ABS ve PBT tuşlara kıyasla daha çabuk aşınıp yüzeyi soyulmaya başlar.

ABS tuşlar yapısı gereği ucuzdur ve kaygan bir yapıya sahiptir. Çoğu firma ucuz olması ve herkese hitap edebilecek yapısından dolayı bu tuş takımlarını kullanmayı uygun görür.

PBT tuş takımları daha lüks ve sağlam bir yapıya sahip olduğundan kişiselleştirilmiş klavyelere önem veren kullanıcıların tercihidir. Kauçuk tuşlar oyuncular tarafından ve e-spor maçlarında tercih edilir, günlük kullanıcı için uygun değildir.

Toparlamak gerekecek olursa ucuz ve klasik bir hissiyat, bol renk seçeneği için ABS tuş takımlarını tercih edebilirsiniz. Eğer tuş takımında aradığınız özellik daha sağlam bir hissiyata sahip olması ve dayanıklı olmasıysa PBT tuş takımlarını tercih edebilirsiniz.

Amacınız profesyonel oyun oynamak ve bu konuda işinize yarayacak bir tuş takımıysa, kontrolü seviyorsanız kauçuk olanlar tam size uygun olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x