Yavru köpeği işkence ederek öldüren şahsın barınakta çalışma şartı kaldırıldı

DİYARBAKIR- Kırklareli Coştur İşhanı’nda Fatih Bücekler’in 2 aylık sahipli bir köpeği dakikalarca işkence ederek öldürmesi üzerine tepkiler sürüyor.

Kırklareli Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Bücekler’in barınak sorumlusu gözetiminde hayvanlarla ilgilenmesi şartıyla serbest bırakılması kararına itiraz etti. İtirazı değerlendiren hakimlik, Bücekler hakkındaki barınakta çalışma şartının kaldırılmasına ve haftada üç gün karakol imza şartı getirilmesine karar verdi.

33 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ ADLİYE ÖNÜNDE BİR ARAYA GELDİ

Bücekler’in serbest bırakılmasıyla ilgili Kırklareli Adliyesi önünde bir araya gelen hayvan hakları savunucuları basın açıklaması düzenledi. 33 sivil toplum örgütünün imzacısı olduğu açıklamayı Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Ezgi Uvalıoğlu okudu. “Çevre katliamlarında, kadın cinayetlerinde ve hayvanlara şiddet olaylarında failleri cesaretlendiren bu cezasızlık halidir” denilen açıklamada, “Önümüze gelen her olayda failler trajikomik bahaneler öne sürmekte, kendilerini aklamak için hayvanları suçlamaya çalışmakta, yaptıklarının cezasız kalacağı düşüncesiyle bazen pişmanlık dahi göstermemektedirler. Artık kürekle başına vurularak öldürülen, kulübesinde yakılan, Köpük gibi dakikalarca işkence edilerek öldürülen hayvanların görüntülerini izlemeye, haberlerini almaya metanetimiz kalmadı” ifadeleri yer aldı.

‘NEFRET DİLİNİ YAYAN HERKESİN YARGI ÖNÜNDE HESAP VERMESİNİ İSTİYORUZ’

Köpük’ü işkence ederek öldüren Bücekler’in tutuklu yargılanmasını talep eden Uvalıoğlu, “Köpük’e işkence edip öldüren şahsın, tüm Türkiye’de dalga dalga yayılan hayvan katliamlarını gerçekleştiren, nefret dilini yayan ve öldürme çığırtkanlığı yapan herkesin yargı önünde hesap vermesini istiyoruz. Artık bu acımasızlıkların meşruiyetini adalet sağlamakla kazanan mahkemeler tarafından görmezden gelinmemesini, hayvanların yaşayan ve hissedebilen bireyler olduğunun anlaşılmasını istiyoruz. Hak savunucuları, gönüllüler, avukatlar olarak adliyelerde çabalamaktan vazgeçmeyeceğimizi, insanlar için ve insanlar tarafından oluşturulmuş mahkemelerde hiçbir söz hakkı olamayacak olan Köpük ve diğer hayvanlar adına ses çıkarmaya çalışacağımızı, hayvanların bu adaletsizliğe ve vicdansızlığa mahkûm edilmesine izin vermeyeceğimizi kamuoyuna saygı ile bildiririz” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Bir ev hayvanını veya evcil hayvanı kasten öldürme” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan Bücekler, suçlamaları kabul etmişti. Bücekler hakkında yurt dışı çıkış yasağı veren hakimlik, aynı zamanda Kırklareli Belediyesi Merkez Hayvan Barınağı’nda pazartesi ve perşembe günleri mesai saatleri dahilinde bir saatten az olmamak kaydıyla barınak sorumlusu gözetiminde hayvanlarla ilgilenmesi şartı da getirmişti.

İmzacı Sivil Toplum Örgütleri şu şekilde:

?Animal Save Türkiye

?Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Doğa Dostu Topluluğu

?Bağımsız Hayvan Topluluğu

?Bartın Yaşamak Hakkım Platformu

?Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği

?Bi Pati Ver Düzce Hayvanları Koruma Derneği

?Bir Umut Derneği

?Bostancı Patileri

?Burak Özgüner Hayvan Hakları Çalışma Merkezi

?Deneye Hayır Derneği

?Doğa Dostu ve Hayvanları Koruma Derneği

?Doğa ve Hayvanseverler Derneği

?Doğanın Çocukları

?Dokuz Eylül Üniversitesinde Deneye Hayır Platformu

?Dört Ayaklı Şehir Platformu

?Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği

?Hayat Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği

?Haydos Ortaca Hayvan Dostları Derneği

?HayHakAvukat Platformu

?Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM)

?Hayvan Hakları ve Etiği Derneği

?Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi

?Hayvanlara Adalet Derneği (HAD)

?Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER)

?Kartepe Hayvan Dostları Platformu (KARTEPEHAYDOST)

?Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER)

?Sokaktaki Patili Canları Yaşatma Derneği (PADER)

?Türkiye Hayvanları Koruma Vakfı

?Türkiye Vegan Derneği (TVD)

?Umutlu Patiler Derneği

?Veganizm Özgürlüktür Platformu

?Yaşamdan Yana Derneği

?Yunuslara Özgürlük Platformu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir