Uzmanla Açıkladı! İşte Uzun İlişkinin Sırları

Yakın İlişkiler Kurucu Ortağı, Psikolog Dr. Gizem Sürenkök, uzun süreli ilişkiler için tüyolar paylaştı: “Sevgi eylem gerektirir cümlesini duymuşsunuzdur. Biz, ilişki denince her şeyin çok kolay olduğu, birbirimizi çok severek başladığımız, uyumlu olduğumuz, ailelerimizi tanıştırmak istersek o sürecin çok kolay ve iyi işlediği, neredeyse benzer arka planlardan geldiğimiz, benzer zevklere sahip olduğumuz, hayata da aynı şekilde baktığımız insanlarla birlikte olacağımızı hayal ediyoruz. Ama bu tabii ki gerçeği yansıtmıyor. Aslında ilişki sürdürme literatürü oldukça geniş ve içerisinde çok güzel stratejiler de var. Bunları hayatımıza adapte edebilmek içinse çaba sarf etmemiz gerekiyor çünkü ilişkiler aslında ciddi emek istiyor” dedi.

SORUNLARINIZI, HAYALLERİNİZİ VE İHTİYAÇLARINIZI PAYLAŞIN

Aşkı canlı tutmak için takip edilmesi gereken belli başlı prensiplerin olduğunu belirten Gizem Sürenkök, şunları söyledi:

Açık ve dürüst bir iletişim en önemli prensiplerden biridir. Sadece gündelik konuları konuşmak değil, isteklerimizi, ihtiyaçlarımızı, hayallerimizi, sorunlarımızı konuşabildiğimiz ilişkiler daha uzun sürüyor. Tartışmalardan kaçınmadığımız, ama tartışırken birbirimize kötü niyetli yaklaşmadığımız ilişkiler de öyle… Birbiriyle eğlenerek vakit geçirebilen, hep aynı yerde, hep aynı şeyi yapmaktan uzak duran, evde de dışarıda da birlikte olabilen, birbirlerinin ilgi alanlarını aktivitelerine dahil etmeye çalışan çiftler daha mutlu oluyor.

SINIRLARINIZI KORUYUN

Sürenkök, ilişkilerde yapılan bir diğer hatayı da şu sözlerle açıkladı; “İlişkide kendimiz gibi olamamak, her yaptığımızın eleştirilmesi, sürekli olumsuz şeyler hakkında konuşmak ilişkilerimize çok kötü geliyor. Bununla birlikte, rol yapmak ya da yalan söylemek de önemli olumsuz etmenler arasında. Duygularımızı bastırmak ya da saklamak, ihtiyaçlarımızı dile getirmemek, akıl okumak, değişeceğini umarak gün geçirmek de yine bizi mutsuz ediyor. Tabii o kişinin bireysel alanına saygı göstermemek, kişisel gelişim yollarını tıkamak, kendimizi de sadece onun etrafında var etmek ve kendi gelişim alanlarımızı ihmal etmek de yaptığımız hatalar arasında sayılabilir.”

İLİŞKİNİZİ SICAK TUTUN

“Aslında her çiftin dinamiği birbirinden farklı olduğu için her çifte uygun olan stratejiler de farklı oluyor. Ama ortak eğlenerek yapılabilen her aktivite kesinlikle faydalı. Beraber puzzle yapmaktan evde birlikte bir mobilya monte etmeye, beraber dans kursuna yazılmaktan birlikte bulmaca çözmeye, masaj yaptırmaktan ölmeden önce tamamlamak istediğim aktiviteler listesinden birini gerçekleştirmeye uzanan farklı öneriler geliyor aklıma.

Birbirini gerçekten özenle ve dikkatle dinlemek, akıl okumaya çalışmamak, partnerimize duyduğumuz merak duygusunu beslemek, cinsellikten ayrı olarak fiziksel teması çok önemsemek, mümkün olduğu kadar birlikte uyumak, aynı saatlerde yatağa girmek, birlikte yemeğe oturmak, çift olarak rutinler geliştirmek ilişkilerimize iyi geliyor.”

AYRILIKLAR ÇOĞUNLUKLA AYNI NEDENLERDEN KAYNAKLANIYOR

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök, İlişkilerin bitme nedeniyle ilgili ise şu sözleri söyledi; “Genellikle ilişkilerin bitiş aşamasına giden yolda bize en çok etkileyen olumsuz durumlar; takdir edilmemek, bize yeterince özen gösterilmediğini düşünmek, yeterince sevginin ifade edilmemesi ve karşı tarafın bizim sınırlarımızı sürekli ihlal etmesi oluyor. Bu noktada kişi artık sevildiğini, önemsendiğini hissetmediği gibi ilişkideki yakınlık duygusunun da azaldığını düşünmeye başlıyor. Tartışmalardaki yargılayıcı ve eleştirel tavır, birbirini hor gören, küçümseyen konuşmalar ve duvar örme davranışları da ayrılıklarda çok etkili. İlişkilerin yüzde 85’i bu sebeplerle bitiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x