Türkiye’de yıllık 237 bin ton çikolata üretiliyor

Ramazan ayını yaşadığımız şu günlerde çikolata üreticilerinde tatlı bir telaş yaşanıyor. Bayram üretimi için hazırlıklarını tamamlayan Patiswiss Çikolatalarının sahibi Elif Aslı Yıldız, kaliteli çikolatanın nasıl anlaşılacağı, çikolata sektörünün Türkiye’de ki pazar payı ve birçok konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çikolata satışları bu dönemlerde en yüksek satış rakamlarına ulaşıyor. Toplam değeri 3 milyar doların üzerinde olan şekerleme pazarının 2,2 milyar dolarını sadece şekerler oluştururken, çikolata sektörü 1,3 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Bayramlarda çikolataya talebin arttığını belirten Patiswiss Çikolata Ceosu Elif Aslı Yıldız, “Çikolatanın zamanı, günü, mevsimi yok. Hem dünyada hem de Türkiye’de çikolata her zaman çok seviliyor. Ancak bazı zamanlarda çikolata satışlarında artış yaşanıyor. Türkiye’de bayramlar ve yılbaşları bu tarihlerin başında geliyor. Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla son zamanlarda çikolata satışları katlandı. Hem yılbaşı gecesi bayramda tüketilmek üzere alınıyor hem de insanlar sevdiklerini hediye ediyor. Ayrıca birçok kurum da çalışanlarına bayram hediyesi için çikolata siparişi veriyor” dedi.

Türkler dünyadaki en büyük beş tüketiciden biri

Çikolata tercihleri hakkında da bilgi veren Yıldız, “12 ana kategoride 400’den fazla ürünümüz var. Klasik arayanlar en çok madlen çikolataları tercih ediyor. Sütlü çikolatalar, meyveli drajeler, şekerlemeler, rulokatlar başta olmak üzere tüm lezzetlerin bir araya geldiği Prime Collection da çok seviliyor” diye konuştu.

Geleneksel Türk Mutfağında şerbetli ve sütlü tatlılar yıllarca ön plana çıkarken çikolata tüketimi ise bu dönem Türkiye’de rekor kırdı. Satış hacmi açısından Türkiye, tüm Doğu Avrupa bölgesinde satılan tatlı ürünlerin %11,5’ini temsil ediyor. Çikolata söz konusu olduğunda yılda kişi başı ortalama 3,1 kg ile dikkat çekiyor.

Türkler dünyadaki en büyük beş tüketiciden biri. Bu bizi sıralamada İngiltere ve İrlanda’nın hemen altına yerleştiriyor. Diğer tatlı çeşitlerinde Türkiye, kişi başı 1.5 kilogramla Almanya ve Hollanda’nın ardından dördüncü sırada yer alıyor.

Türkiye’de toplam çikolata üretimi, yıllık olarak 237 bin tona ulaşıyor. Bunun yaklaşık 10 bin tonunu tek başına üreten Patiswiss’in CEO’su Elif Aslı Yıldız, Türk çikolatalarının, yılda 1 milyar dolara yakın bir ihracat hacmine ulaştığını söyledi. Bu kapsamda rakamlara baktığımızda Türkiye’nin kakao ve kakao ürünleri ihracatı 2022’de 942 milyon 577 bin dolar olarak gerçekleşti.

Patiswiss olarak Şu anda 12 ana kategoride 400’ü aşkın ürünleri bulunduğunu aktaran Yıldız, Bu sayının artarak devam edeceğini söyledi. 2022 yılını 250 milyon TL’lik ciro ile kapattıklarını söyleyen Yıldız, “2023’te bunun yaklaşık 4 katını hedefliyoruz. 2024 yılında da 2023’ün 2-3 katı artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

28 ülkeye ihraç ediliyor

İhracat yaptıkları ülke sayısının şu anda 28 olduğunu belirten Elif Aslı Yıldız, bu rakamı bu yıl 40’a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Yıldız sözlerine şöyle devam etti: “Bunlardan bazıları Amerika, İngiltere, Bulgaristan, Avusturya, Birleşik Arap Emirliği ülkeleri ve Rusya gibi pazarda söz sahibi olan ülkelere ihracatlarımız yoğun şekilde devam ediyor. Biz hedeflemeden çok büyüdüğü Suudi Arabistan gibi pazarlar var. Bir de bizim kendimizin çok aktif olmak istediği pazarlar var. ABD’de şirket kurduk bir ofis açıyoruz. Amerika ve Avrupa pazarı direk hedefimiz de diyebiliriz.

Özellikle bayram dönemleri gibi özel günlerde sayıları artan ve içeriği bilinmeyen merdiven altı tabir edilen çikolata üretimlerine belediye ekipleri göz açtırmıyor ancak bu yine de devam ediyor. Sağlıksal, bir çok hastalığa davetiye çıkartan ‘merdiven altı’ yasa dışı üretime dikkat çeken Elif Aslı Yıldız vatandaşların merdiven altı çikolata üretimine dikkat etmeleri gerektiğini ve bilinmeyen üreticilerden ve düzgün paketlenmemiş ürünlerden uzak durulması gerektiğini söyledi.

Şirketin yeni hedefi ‘Adil Ticaret’ yani Global Ekonomi adı ‘Fairtrade’ yani istihdamda kadınlara öncelik ve Dünya’nın karşı çıktığı ancak bir türlü önlenemeyen çocuk işçilerin çalışması gibi içerikleri kapsayan etik ve ticari kavramlar.

Yıldız, 2023’te ‘adil ticaret’e odaklanacaklarını belirterek “İsviçre’den getirdiğimiz hammaddeler ile bir ilki başardık. Patiswiss duruşuna çok yakışır yeni bir döneme geçti. Türkiye’de bir ilki yaparak yeni bir sınırı daha kendisi belirledi. Patiswiss artık fairtrade belgeli çikolatalar üretecek. Peki nedir bu adil ticaret? Üreticilerin yaşam standartlarının ve kalitelerinin iyileştirilmesi, Dünya ticaretinde dezavantajlı durumda olan üreticilere kalkınma olanağı sağlanması ve bunlara ek olarak kadınların daha aktif ve eşit şartlarda çalışması ve çocuk işçi çalıştırılmaması; eğitim imkanları sağlanması gibi çok ciddi maddeler içeren sürdürülebilirliği temel alan bir uygulama. Patiswiss’in 2024 hedeflerinde ise tamamen geri dönüştürülebilir ambalajlara geçiş yaparak yeni ürünler tasarlamak bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir