Prof. Dr. Mete Atatüre, Cambridge Üniversitesi fizik bölümü başkanı oldu

İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nde bilim insanı Prof. Dr. Mete Atatüre, üniversitenin fizik bölümü olan Cavendish Laboratuvarı’nın 16’ncı bölüm başkanı olarak atandı. Atatüre, “Bana güvenilmesinden ve Cavendish Laboratuvarı’nı sorgulama ve meydan okuma dürtüsüyle hareket eden harika bir bilimsel keşif yeri haline getiren herkesin ayak izlerini takip etmekten inanılmaz derecede onur duyuyorum” açıklamasında bulundu.

Bölümün resmi internet sitesinden yayımlanan duyuruya göre, Prof. Dr. Atatüre, ilk başkanlığını elektromanyetik teorinin kurucularından James Clerk Maxwell’in yaptığı Cambridge Üniversitesi Fizik Bölümü olan Cavendish Laboratuvarı’nın bölüm başkanı olarak atandı.

‘ELİMDEM GELEN HER ŞEYİ YAPACAĞIM’

Laboratuvarın geçmiş başarılarına vurgu yapan Atatüre, “150 yıllık bilimsel mirası taşıyoruz ancak ileriye dönük kalmamız gerekiyor. Geçmişteki başarılar bugünümüzü şekillendirdiği gibi, bugünün meraka olan bağlılığı da yarının atılımlarını tanımlayacak” ifadelerini kullandı. Atatüre sözlerini, “Ana kaynağımız insanlar ve yeni çağda toplumumuzu desteklemek için elimden gelen her şeyi yapacağım” ifadeleriyle sonlandırdı.

LABOVARATUVAR NEDEN ÖNEMLİ?

Elektron, proton ve DNA’nın keşfedildiği Cavendish Laboratuvarı’nın ilk başkanı James Clerk Maxwell’di. Maxwell, klasik elektromanyetik teorisinde daha önceden birbirleriyle ilişkisiz olarak gözüken elektrik ve manyetizmanın ilişkisini ispatlamıştı. Maxwell, birçok fizikçi tarafından 19. yüzyılda yaşayıp 20. yüzyıl fiziğine en büyük katkıyı sağlayan kişi olarak görülür. 1999’un sonlarında 100 ileri gelen fizikçiyle gerçekleştirilen milenyum oylamasında Maxwell, tüm zamanların en iyi fizikçileri arasında Einstein ve Newton’dan sonra 3’üncü sırayı almıştı.

Öte yandan 1931 yılında Albert Einstein, Maxwell’in doğum günü töreninde, Maxwell’in çalışmasını “Newton’dan sonra fizikte en verimli ve en önemli çalışmadır” diye tanımlamış ve çalışma odasının duvarına Michael Faraday ve Isaac Newton’un yanı sıra Maxwell’in de fotoğrafını asmıştı.

Maxwell’in ilk başkanlığını yaptığı ve genç Türk bilim insanı Prof. Dr. Atatüre’nin 16’ncı başkanı olduğu Cavendish Laboratuvarı tarihi boyunca 30 Nobel ödülü kazandı. Laboratuvar, çok sayıda ünlü bilim insanına ve insanlığa katkıda bulunan önemli buluşlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x